Грижа за PVC дограмата
Поддръжка на ПВЦ дограмата
- Предпазното защитно фолио на профилите трябва да се свали веднага след завършване на довършителните строително-монтажни работи.
Много срещана грешка след монтиране на ПВЦ дограма е да не се премахне защитното фолио с месеци. През това време то може да прегори от слънчевите лъчи за външната страна, като по този начин, неговото премахване става изключително трудно и има риск част от него да остане на дограмата. Друг пример е когато в помещението се пуши и предпазното фолиото не е отстранено. Това води до разлика в цвета на PVCпрофила от откритата част и частта, покрита с фолио. На прозорците изрично е посочено, че максималният период за премахване на защитното фолио е 3 месеца. За отстраняване на защитното фолио НЕ използвайте режещи инструменти, като ножове, шпакли, игли и други остри инструменти. Намокрете с хладка вода лепенката и внимателно я премахнете, като използване мека кърпа за почистване на водата.
- Поне два пъти в годината третирайте със специална смазка или масло за шевни машинни механизмите за отваряне и затваряне на ПВЦ дограмата, т.нар. обков. По този начин се намалява сухото триене и гарантирате по-дълъг живот на вашите прозорци.
- След строително-монтажните работи, проверете внимателно всички части на обкова за наличие на пръски от вар, цимент, хоросан и подобни строителни материали. Ако има наличие на такива пръски ги отстранете, защото те могат да предизвикат функционални повреди в следствие блокиране на обкова.
- Проверявайте един-два пъти годишно състоянието на гумените уплътнения, като обръщате специално внимание на уплътненията от външната страна, които са изложени на пряка слънчева светлина.
- PVC профилите НЕ трябва да се третират с абразивни препарати, както и с шлифоващи средства.
Използването им гарантира нараняване повърхността на дограмата, която никога няма да може да бъде възстановена до първоначалния й вид. Четете внимателно всички продукти, които ще използвате за почистване на дограмата. Леките замърсявания по повърхността на рамките могат да се почистват с топла вода. При силно замърсяване Ви препоръчваме специални почистващи средства за PVC дограма.
Причини за появата на конденз по вашата PVC дограма
Преди да започнете да си задавате въпроси свързани с влагата и нейната поява, е необходимо да се запознаете, къде и по какъв начин се появява:
- Най-често при домакинска работа – гответе, пране и др.;
- Ако сградата е ново строителство – често се наблюдава поява на влага при нови сгради със северно изложение;
- Водни пари от баня, перално помещение и др.;
- От дишането на човек или животни, както и при стайните растения (през нощта човек отделя средно около 400 г вода);
- Вода и водни разтвори, използвани за почистване.
Къде най-често се появя влага в помещенията?
- По прозорците в банята, кухнята и спалнята;
- В ъглите и около тях;
- На стената зад мебелите;
- По подпрозоречните дъски.
По-високата влажност на въздуха е причината за появата на конденз по дограмата.
Ето защо ви препоръчваме да:
- Проветрявате често помещенията, в които живеете;
- Погрижете се за добрата външна изолация на жилището си;
- Поставете топлоизолационен или слънцезащитен стъклопакет – постига се чрез използването на LowE(К) или ENERGY стъкла;
- Консултирайте се със специалисти за поставяне на отоплителните уреди